GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi

  adiyaman-kultur-turizm-calistayiZirvede konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, 2016 yılında turizmde yaşanan darboğazın Türkiye’nin turizm alt yapısının ve sektörün ne kadar dirençli ve sağlam olduğunu gösterdiğini, yeni strateji ortaya koyulması gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’nin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını vurguladı; ayrıca Bakan Avcı, “1980’lerde rahmetli Turgut Özal tarafından başlatılan turizm kampanyası o günden bu güne deniz, kum, güneş diyerek dünyanın 6. büyük destinasyonu olacak şekilde bu günlere geldik. Sadece deniz, kum, güneş, kıyı turizmiyle Türkiye gerçekten önemli bir yere geldi. Avrupa’da 4’üncüyüz, Dünyada da 6’ıncıyız. Ama Türkiye işte Adıyaman örneğinde de görüldüğü gibi, Gaziantep örneğinde de görüldüğü gibi deniz, kum, güneşten ibaret değildir. Aklınıza gelebilecek bütün turizm türlerinde Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye her tarafıyla olağanüstü bir potansiyele sahip. Biz bugüne kadar deniz, kum, güneşin ötesinde fazla kurcalamamışız” dedi.

   

  Perre Antik Kent’te toprağın altından mozaik fışkırıyor”

  TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın ise konuşmasında Adıyaman’daki eserlerin gün yüzüne çıkartılması gerektiğini kaydederek, “Geçmişten bize miras kalan kültürel varlılıkları daha duyalı bir şekilde geleceğe aktarmak zorundayız. Adıyaman özelinde turizm varlıklarını biraya getirerek, turlar düzeyinde bölgenin tüm güzelliklerinden istifade edecek şekilde değerlendirebiliriz. Nemrut Dağı’nı her şeyden çok korumak zorunda olduğumuzu belirtti.

   

  Adıyaman’da 312 adet tescilli kültür varlığı var

  Toplantıda konuşan Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci da, Adıyaman’da 312 adet tescilli kültür varlığı olduğunu ifade etti. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman’ın dünyanın en huzurlu kentlerinden birisi olduğunu aktararak, bin yıllardır Adıyaman’da her kültür ve inançtan kişilerin kardeşçe yaşadığını ifade etti.

   

  Öncelikle kentlerin kendi turizm değerlerine sahip çıkması gerekir.

  Zirvede bir konuşma yapan GAP Bölge Kalkınma İdaresi bünyesinde yürütülen GAP Bölgesi Turizm odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi Koordinatörü Jale Velibeyoğlu; Kentteki turizm değerlerinin içselleştirilip, sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı. Eğer bir kent kendi turizm değerlerine sahip çıkmak istemiyorsa, dışarıdan yapılan müdahaleler etkin olmaz. Velibeoğlu ayrıca GAP olarak hazırlanan “Mezopotamya” markası ve web portali hakkında da kısa bilgiler verdi.
  Zirvede Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da KKTC’yi tanıttı. Ayrıca ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan “Kommagene Nemrut Yönetim Planı”, Kommagene Nemrut Alan Başkanı Onur Yıldız “Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi” başlıklı birer sunum yaptı. Zirveye KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Milletvekili Adnan Boynukara, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü ve çok sayıda davetli katıldı.

  Yorumlar kapatıldı.