GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi

  Mardin’de ‘GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi Savur Yönetim Planı’ hazırlıkları kapsamında 1. Paydaş Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya Savur Kaymakamı Cengiz Ayhan Savur Belediye Başkanı Aydın Alaökmen, olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu, Sivil Toplum Kuruluşu ve Üniversite temsilcileri katıldı.

  Çalıştay hakkında bilgi veren Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi ve Alan Başkanı Murat Çağlayan, GAP İdaresi’nin İller Bankası yardımı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde alan yönetim planının Urfa Harran, Mardin Savur olmak üzere sadece 2 yerde yaptırdığını belirtti.

  Güneydoğunun önemli turizm bölgesi olan Mardin’in bölge için ve Türkiye için ayrı bir önemi olduğunu belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlisi ve Alan Başkanı Murat Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Planı’nda Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa’nın marka kent ilan edildiğini söyledi.

  Murat Çağlayan, “GAP Bölgesi, uygarlıkların çeşitlilik içeren kültürünü, yaşam biçimini, inançlarını ve sanatını yansıtan Mezopotamya’daki Ortadoğu kültürlerinin Anadolu uygarlıklarıyla bütünleştiği bir coğrafyadır. Bölge’nin kültürel birikiminin değerlendirilerek turizm odaklı kullanılmasına yönelik stratejiler belirlemek üzere GAP İdaresi, bütüncül bir yaklaşımla, Bölge’ye yönelik “GAP Bölgesi Turizm Master Planı”nı yaptırmıştır. Plan’ın turizm hareketleri paftasının ortaya koyduğu önemli verilerden biri de tanıtım ve markalaşmadır.” dedi.

   

  Kaynak: http://www.cihan.com.tr/news/1-Paydas-Calistayi_0050-CHMTYyMDA1MC8yMDA4

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir