GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi

  akabeHer yıl 21 Mart – 23 Eylül tarihlerinde yapılan Tillo Güneş Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri bu yıl da TURSAB, seyahat acenteleri, yerel ve ulusal çeşitli sivil toplum kuruluşları, seyahat yazarları ve GAP Bölgesi Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi ekibinin katılımıyla Siirt’te gerçekleşti.

  İbrahim Hakkı; Siirt Tillo’da yaşamış, dini ilimlerin yanı sıra astronomi, tıp, anatomi, fizyoloji, aritmetik, geometri, felsefe ve psikoloji gibi ilimlere ışık tutan Marifetname adlı dev eserin sahibidir.  18. yüzyılda yaşamış önemli bir bilim insanı ve şairdir. İbrahim Hakkı’nın sahip olduğu pozitif ilimleri en iyi gösteren eserlerden biri de, dünyaca ün yapmış Işık Hadisesi’dir. İbrahim Hakkı 18. Yüzyılda kurduğu bir ışık düzeneği ile her yıl ekinoks günleri olan 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde güneş ışığını hocası İsmail Fakirullah’ın türbesinde bulunan kabri başına düşürür. Botan Vadisi üzerinde doğan güneşin ışığı İbrahim Hakkı’nın Kale-i Üstad denilen yerde inşa ettiği bir duvarın içindeki boşluktan geçerek İsmail Fakirullah’ın türbesi yanındaki cam prizma düzeneğe çarpar, kırılarak türbe çatısındaki bir delikten türbe içine girer ve İsmail Fakirullah’ın sandukasının başını aydınlatır.

  Senede iki defa gerçekleşen bu hadiseyi tecrübe etmek için Siirt Valiliği önderliğinde Tillo Güneş Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri düzenlenmektedir. Bu yılki programa Botan Vadisine yapılan yürüyüş, vadide yapılan yamaç paraşütü etkinlikleri, Siirt’in enfes yemekleri ve Siirt Turizminin Geliştirilmesi Çalıştayı damga vurdu.

  perde_pilaviProgram 22 Eylül günü enfes Siirt tatlarından oluşan bir yemekle başladı. Yemekten sonra Asurlulardan beri kullanılan, Ksenophon’un Onbinlerinin yürüdüğü tarihi Akabe (Geçit) Yoluna 3 saatlik bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe katılan çeşitli turizm uzmanları Siirt ve çevresinin kültür ve doğa turizmi için yeni bir turizm destinasyon noktası olması bakımından çok önemli olduğunu, bölgede dolu dolu geçirebilecek kültürel ve doğal etkinliklere sahip destinasyon ve turizm ürünleri bulunduğunu vurgulamışlar, özellikle yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşü etkinliklerinin Siirt’te yapılmasının bölgeye yeni bir ivme kazandıracağını ifade etmişlerdir.
  TÜRSAB Kültür Turizm Komitesi Başkanı Erdal Çeri, Siirt’in sadece Tillo’dan ibaret olmadığını, kültürel ve doğal turizmin birçok unsurunu içinde barındırdığını belirtmiştir. Buradaki doğanın hayranlık uyandırdığını ve birçok tur operatörü temsilcisinin Botan Vadisine hayranlıklarının gizleyemediklerini ifade etmiştir. Bir diğer beyanında ise turizmin bir barış elçisi olduğunu ve bölgedeki güvenlik sorunu, algıdaki yanılgının tur operatörlerini endişelendirdiğini vurgulamıştır. Hediyelik ürünlerde sadece fıstığı bildiklerini, ama buraya geldiklerinde aynı zamanda bir Şile bezi kadar önemli olan Şap-şapik kumaşının bulunduğunu, bu kumaşın tamamen organik yöntemlerle dokunduğu için bir turistik ürün olarak pazarlanması gerektiğini dile getirmiştir. Bölgede güvenlik tam anlamıyla sağlanana kadar yörede turizm faydalanıcılarına ve karar alıcılarına turizm ile ilgili eğitimlerin verilmesi, yöre halkını buna hazırlanması kısaca turizm alt yapısının geliştirilmesini de vurgulamıştır.

  Etkinliğin son günü olan 23 Eylül sabahı etkinliğin tüm katılımcıları ışık hadisesini yerinde görebilmek için Tillo’daki İsmail Fakirullah türbesine gitmiş, fakat bu yıl hava yağmurlu ve bulutlu olduğu için ışık hadisesi gerçekleşememiştir. Öğleden sonra ise Tillo Güneş Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri programı çerçevesinde Siirt Valiliği’nin düzenlediği “Siirt Turizminin Geliştirilmesi Çalıştayı” düzenlenmiştir. Siirt valisi Mustafa Tutulmaz konuşmasında turizmin terör olaylarından etkilendiğini, ancak turist getirmek için bahane üretilmemesi gerektiğini, az da olsa turistin bölgeye getirilmesinin diğer tur operatörleri ve turistleri motive edeceğini belirtti. Herkesin gelirken tedirginlikle geldiğini, fakat ayrılırken çok mutlu ayrıldığını, eğer seyahat acenteleri turist getirirse Siirt’in turizm hizmet kalitesinin artacağını söyleyerek konuşmasına devam etti.

  Tillo Güneş Hadisesi Bilim ve Kültür Günleri, çalıştay sonunda valiliğin vermiş olduğu resepsiyon ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

  calistay2

  calistay1

  Yorumlar kapatıldı.